پژوهشکده پولی و بانکی

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو
پژوهشکده پولی و بانکی

پژوهشكده پولی و بانكی به عنوان بخش تحقیقاتی بانک مرکزی پیشرو در زمینه تحقیقات و تالیفات مرتبط با صنعت بانکی کشور می‌باشد.

تاریخچه

پژوهشكده پولی و بانكی نخست به عنوان: «مؤسسه تحقیقات پولی و بانكی» و در جایگاه بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ؛ و به دنبال تصویب و اجرای برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور؛ و با توجه به نیاز تمركز تحقیقات پراكنده در زمینه‎ های پولی، ارزی و بانكی و گسترش آنها با رویكردی كاربردی، در سال1369 تأسیس شد. مؤسسه تحقیقات پولی و بانكی در طول بیش از یك دهه فعالیت‎های مستمر ـ به صورت: انجام تحقیقات در زمینه‎های مرتبط، ارائه خدمات مشاوره‎ای اقتصادی، پولی، ارزی و بانكی به مقامات و اشخاص حقیقی و حقوقی، برگزاری همایش‎های مختلف علمی، انتشار كتب و مطالب سودمند ـ و با بهره‎ گیری از اعضاء هیئت علمی دانشگاهی و كارشناسان اقتصادی، گام‎های مهمی را در كمك به اجرای سیاست‎های رسمی اقتصادی كشور و پیشبرد اهداف كلان مربوط برداشته است. به هر حال، با توجه به شرایط جدید جهانی، تحت فرآیند جهانی‎سازی اقتصادها و نیز تصویب و اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور كه حاوی مجموعه گسترده‎ای از سیاست‎های اصلاحی در بخش‎های مختلف اقتصادی ـ به ویژه در حوزه‎های پولی، مالی، ارزی و بانكی ـ می‎باشد؛ لزوم تقویت و گسترش بیش از پیش نقش و فعالیت پژوهشكده را ضروری می‎نمود. جهت تأمین این منظور، مؤسسه تحقیقات پولی و بانكی پس از یك سلسله تغییرات در سازمان تشكیلاتی و كادر علمی و نیز با تعاریف گسترده ‎تری از اهداف و وظایف آن و با كسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناّوری، در سال 1380 به پژوهشكده پولی و بانكی ارتقاء سطح یافت.

اهداف و وظایف

اهمّ اهداف و وظایف پژوهشكده پولی و بانكی، عبارت از:

  • اجرای پروژه‎های تحقیقاتی در زمینه ‎های پولی، ارزی، بانكی (اسلامی و متعارف)، بازار سرمایه، و... ؛
  • ارائه خدمات تحقیقات اقتصادی به افراد و سازمان‎های داخل و خارج از كشور؛
  • اجرای فعالیت‎های تحقیقاتی و علمی مشترك با سازمان‎ها، مؤسسات و دانشگاه‎ها در سطح ملی و بین ‎المللی؛
  • ارائه آمار و اطلاعات اقتصادی در مورد ایران و سایر كشورها به متقاضیان و علاقمندان اقتصادی دربخش‎های مختلف؛
  • برپایی كنفرانس‎ها، سمینارها، كارگاه‎های پژوهشی در زمینه موضوعات مرتبط با اقتصاد داخلی و بین ‎المللی ـ به صورت منفرد و یا مشترك ـ با مؤسسات علمی پژوهشی و خارجی می‎ باشند .

سازمان و تشكیلات

ساختار سازمانی پژوهشكده، شامل: هیئت امناء (به ریاست رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران)، رئیس، مشاورین، معاونین، شورای پژوهشی، هیئت علمی، گروه‏های علمی ـ تحقیقاتی، مالی، تداركاتی، انتشارات و انفورماتیك، بانك اطلاعاتی و كتابخانه می‎باشد. در حال حاضر، جناب آقای دكتر فرهاد نیلی ریاست پژوهشكده پولی و بانكی را عهده ‎دار می‎ باشند.

عملكرد و چشم انداز

عمده دستاوردهای بیش از یك دهه فعالیت این نهاد تحقیقاتی، مشتمل بر: اجرای حدود 123 پروژه تحقیقاتی، برگزاری 19 كنفرانس سالانه و 48 كنفرانس ماهانه، چاپ و انتشار بالای 200 عنوان كتاب (عمدتاً محصول پروژه‎های تحقیقاتی و نتایج كنفرانس‎های سالانه و ماهانه)، برپایی 7 كارگاه پژوهشی، ارائه خدمات مشاوره‎ای به مقامات بانك مركزی ج.ا.ا. و دولت و... می ‎باشند. در حال حاضر، پژوهشكده در حال اجرای پروژه‎های مشترك با تعدادی از سازمان‏ها و مؤسسات داخلی و بین ‎المللی و نیز ارائه خدمات تحقیقاتی مورد نیاز آنها می ‎باشد. به علاوه، در چهارچوب همكاری‎های مشترك خارجی، برنامه ‎برگزاری سمینار مشتركی با مؤسسه تحقیقات و آموزش اسلامی3، وابسته به بانك توسعه اسلامی (IDB) ، تحت عنوان: «سمینار بین‎المللی بخش پولی در ایران: ساختار، عملكرد و چالش‎ها»4، در تهران و با مدیریت مشترك پژوهشكده پولی و بانكی (MBRI) و مؤسسه تحقیقات و آموزش اسلامی (IRTI) برگزار شد.