ویکی‌مبنا:ویکی‌مبنا

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکی‌مبنا یک دانشنامه آزاد و تخصصی در حوزه پولی و مالی است که مدیریت فنی و ساختاری آن بر عهده پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شرکت خدمات انفورماتیک می‌باشد. دانشنامه آزاد به این مفهوم که استفاده از مطالب آن برای عموم آزاد است. هدف اصلی از ایجاد ویکی‌مبنا، ایجاد یک دانشنامه تخصصی برای گردآوری اطلاعات و دانش حوزه پولی و مالی و ایجاد محیطی برای هم‌اندیشی و هم‌افزایی دانش تخصصی و به اشتراک گذاری دانش این حوزه می‌باشد.

چشم انداز و ماموریت

چشم انداز ویکی مبنا: گسترش دسترسی عمومی به دانش پولی و مالی

ماموریت ویکی مبنا: ارتقای سطح آگاهی و دانش پولی و مالی از طریق دانشنامه‌ای که دانش پولی و مالی را در یک فضای آزاد، همگانی و قابل اطمینان برخط، جمع آوری، نگهداری و به اشتراک می گذارد.

محدوده تعریف شده

ویکی مبنا یک دانشنامه تخصصی پولی و مالی است که به جمع آوری، خلق و به اشتراک گذاری دانش پولی و مالی می پردازد. دانش پولی و مالی مورد نظر در این دانشنامه شامل مدل‌های بانکداری، محصولات بانکی، بورس، بیمه، موسسات اعتباری، قوانین و مقررات پولی و مالی، متخصصین پولی و مالی، چارچوب‌های اطلاعاتی مالی، رخدادهای پولی و مالی و ....می‌باشد.

چگونگی گسترش

ویکی مبنا بر مبنای آفرینش مشارکتی گسترش می‌یابد. ایجاد نوشتارها و یا ویرایش آنها مطابق با خط‌مشی‌های ویکی‌مبنا، برای کاربران تایید شده میسر می‌باشد. مسئولیت صحت نوشتارها در گام نخست به عهده نویسندگان است و پس از طی روند اعتباردهی، نوشتارها از جانب راهبران دامنه برچسب تایید شده کسب می نمایند. همچنین همواره امکان ویرایش، تصحیح و تکمیل نوشتارها برای سایر نویسندگان نیز وجود دارد. بدین صورت نوشتارهای ویکی مبنا با تکیه بر خرد جمعی ایجاد، تکمیل و تصحیح شده و به سمت تکامل و غنی شدن پیش می‌روند.

مخاطبین

ویکی مبنا با هدف مدیریت دانش بانکی، پایگاهی برای کسب، ثبت، تسهیم و به‌کارگیری دانش بانکی در اختیار اساتید و متخصصین این حوزه قرار می‌دهد و در پی ارتقای سطح دانش فعالان و علاقمندان حوزه بانکی، محققین و دانشجویان این حوزه و در نهایت عموم افراد می باشد.

حامیان

ویکی مبنا تحت مدیریت و نظارت پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت خدمات انفورماتیک با هدف جلب مشارکت حداکثری جامعه متخصصین بانکی راه اندازی شده است.