ویکی‌مبنا:مفاهیم اساسی ویکی‌مبنا

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

دانش بانکی

دانش علوم بانکی مجموعه اطلاعاتی است که شامل تاریخچه بانک و بانکداری، وظایف و نحوه استفاده از پول و خدمات بانکی و… می‌شود و چگونگی به کارگیری ابزارها و تکنولوژی را در استفاده از سرمایه‌گذاری بانک‌ها مورد بحث قرار می دهد.

مدیریت دانش

مدیریت دانش، مدیریت دانایی یا مدیریت اندوخته‌های علمی به معنای در دسترس قرار دادن نظام‌مند اطلاعات و اندوخته‌های علمی است، به گونه‌ای که به هنگام نیاز در اختیار افرادی که نیازمند آنها هستند، قرار گیرند تا آنها بتوانند کار روزمره خود را با بازدهی بیشتر و موثرتر انجام دهند.

دانشنامه آزاد

دانشنامه آزاد، دانشنامه ای است که کلیه کاربران جهانی اینترنت به محتوای آن دسترسی دارند و کاربران تایید شده در ویرایش و تولید محتوای آن نقش دارند. با توجه به این تعریف ویکی مبنا یک دانشنامه آزاد برخط است.

دانشنامه تخصصی

دانشنامه تخصصی، دانشنامه‌ای است که بر روی یک موضوع یا محدود خاص تمرکز می‌کند، کلیه جوانب آن موضوع را به صورت تخصصی معین می‌سازد و از پرداختن به موضوعات عمومی و جانبی خوداری می‌کند. با توجه به این تعریف ویکی‌مبنا یک دانشنامه تخصصی می‌باشد.

دانشنامه تخصصی بانکی

دانشنامه تخصصی بانکی، دانشنامه‌ای است که بر روی موضوع بانک و بانکداری تمرکز کرده است و در آن کلیه مباحث مرتبط با دانش بانکی مانند تاریخچه بانک و بانکداری، مدل‌های بانکداری، خدمات بانکی، ابزارها و تکنولوژی‌های صنعت بانکی و .... بررسی می‌گردد. در نتیجه این دانشنامه تخصصی بانکی، یک منبع جامع فارسی برای کسب، ثبت، انتقال و ارتقای دانش در حوزه بانکی می‌باشد. در دانشنامه تخصصی بانکی از پرداخت تخصصی به موضوعات و مباحث عمومی علم اقتصاد، حسابداری، مدیریت و ....خودداری می‌شود و این مباحث در صورتی مطرح می‌گردد که ارتباط مستقیمی با حوزه بانکی و بانکداری داشته باشند.

نوشتار

به کلیه متونی که در قالب یک صفحه ویکی‌مبنا، عنوانی را تشریح می‌نمایند، نوشتار گفته می‌شود. نوشتارها متونی منسجم، هدفمند و ساختارمند می‌باشند که عنوان صفحه را به صورت جامع معرفی کرده و در صورت لزوم از الگوهایی نیز تبعیت می‌کنند. همه صفحات ویکی‌مبنا (صفحات تخصصی دانش بانکی و صفحات زیرساختی دانشنامه) به وسیله نوشتارها تشریح می‌گردند. نوشتارهایی که صفحات زیرساختی (مانند صفحات سیاست های ویکی‌مبنا) را تشریح می‌کنند، بسیار مفید و مختصر می‌باشند و در کمال سادگی نوشته شده‌اند. این در صورتی است که نوشتارهایی که صفحات مرتبط با دانش بانکی را تشریح می‌کنند، مملو از لغات و اصطلاحات تخصصی می‌باشند.

تفاوت نوشتار با مقاله

نوشتار یک متن منسجم و هدفمند است و هدف آن انتقال صریح و ساده دانش تایید شده می‌باشد. از آن جایی که محتوای نوشتار به نسبت مقاله از دقت و صحت کمتری برخوردار است، زمان نوشتن آن از یک مقاله علمی بسیار کمتر می‌باشد. به طور کلی نوشتار از دو جنبه هدف و ساختار با مقاله علمی متفاوت است: هدف از نوشتن یک مقاله، خلق دانش جدید به صورت علمی و دقیق می‌باشد، این در صورتی است که هدف نوشتار انتقال ساده دانش تایید شده می‌باشد. مقاله از ساختار علمی پیروی می‌کند و دارای بخش‌های چکیده، مقدمه، ادبیات موضوع، روش تحقیق، نتایج تحقیق و نتیجه‌گیری می‌باشد، این در صورتی است که نوشتار دارای چنین بخش‌هایی نیست و صرفا در تشریح برخی از صفحات (مانند صفحات متخصصین بانکی) از الگوهایی پیروی می‌کند.