ویکی‌مبنا:معماری ویکی‌مبنا

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

معماری ویکی‌مبنا که معرف ساختار تعاملی آن است از سه بخش ارکان راهبری و اجرایی، محتوای دانشنامه و بهره‌برداران ویکی‌مبنا تشکیل می‌گردد. با همکاری و همفکری موثر و کارآمد این بخش‌ها است که این دانشنامه خلق گردیده و مسیر توسعه و تکامل را می‌پیماید.

محتویات

ارکان نظارتی و اجرایی

رکن نظارتی و اجرایی دانشنامه ویکی‌مبنا وظیفه اصلی فراهم‌سازی زیرساخت اجرایی دانشنامه، تعیین خط‌مشی‌ها و رهنمودهای اصلی و همچنین نظارت دقیق بر اجرای آن ها را بر عهده دارد.

مدیریت ویکی‌مبنا

دانشنامه ویکی‌مبنا در نتیجه همکاریپژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شرکت خدمات انفورماتیک به عنوان دو بازوی علمی و فنی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردیده است و وظیفه مدیریت بر آن نیز بر عهده این دو سازمان می‌باشد. بدین معنا که پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت خدمات انفورماتیک متولیان تعیین خط‌مشی‌ها و ناظر بر اجرای آن ها می باشند. خط‌مشی‌های ویکی‌مبنا در کمیته راهبری و معیارهای داوری در کمیته داوری تعیین می‌شود و هر دو کمیته زیر نظر پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت خدمات انفورماتیک به فعالیت می‌پردازند.

کمیته راهبری

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:کمیته راهبری

کمیته ای متشکل از نمایندگان ارکان راهبری و اجرایی ویکی‌مبنا است که وظایف اصلی آن عبارتند از:

 • تعیین و تایید خط مشی های ویکی‌مبنا
 • تعیین و تایید رهنمودهای ویکی‌مبنا
 • تعیین اعضای کمیته داوری و حدود اختیارات آن
 • تعیین دیوان سالاران و حدود اختیارات آن
 • تعیین مدیران اجرایی دانشنامه و حدود اختیارات آن
 • تعیین راهبران دامنه و حدود اختیارات آن

کمیته داوری

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:کمیته داوری

کمیته ای متشکل از نمایندگان خبرگان و متخصصان حوزه پولی و مالی است که اعضای آن توسط کمیته راهبری تعیین می گردد. وظایف اصلی این کمیته عبارتند از:

 • داوری و حل اختلاف بین نویسندگان و راهبران دامنه در ویکی‌مبنا
 • تعیین معیارهای رتبه بندی کاربران ویکی‌مبنا
 • تعیین معیارهای سطح بندی نوشتارهای ویکی‌مبنا

اختیارات گروه‌های کاربری

دسترسی‌های یک ویرایش‌گر در ویکی‌مبنا با توجه به پرچم‌های او معین می‌شود، که بعضی به طور خودکار و بعضی دیگر به صورت دستی به کاربر داده می‌شوند. کاربر دارای پرچم، کاربری است که به گروه دارندگان این پرچم تعلق دارد. این پرچم‌ها اجازهٔ بعضی امکانات نرم‌افزار مدیاویکی را به کاربر می‌دهند. به دیوانسالاران و مدیران اجرایی با توجه به گروهی که در آن عضو هستند، بیشترین دسترسی‌ها داده‌شده‌است. برای مثال، کاربری که عضو گروه‌های دیوان‌سالاران، مدیران اجرایی و واگردانان است امکان تغییر نام کاربری دیگر کاربرها، دیدن صفحهٔ مخفی و واگردانی را دارد؛ ولی اگر از گروه 'sysop' و 'bureaucrat' حذف شود، تنها می‌تواند واگردانی را انجام دهد، چون هنوز عضو گروه واگردانان است. عضویت در هر گروه بعضی اوقات به پرچم یا بیت تعبیر می‌شود؛ عضویت در گروه 'sysop' هم‌معنی با گرفتن پرچم مدیریت یا بیت مدیریت است. تمامی افراد حقیقی و حقوقی که از ویکی‌مبنا بهره می‌برند و یا به آن محتوا اضافه می‌کنند جامعه کاربران ویکی‌مبنا گفته می‌شود که دسته‌بندی و اختیاراتشان به شرح زیر می‌باشد:

مختصر

تمامی بازدیدکنندگان وبگاه، شامل کاربر بی‌نام، عضو گروه کاربران گمنام هستند. درحالی که تمامی کاربران ثبت‌نام شده در وبگاه جزئی از گروه کاربران جدید به حساب می‌آیند. این کاربران پس از ۴ روز و انجام ۱۰ ویرایش به صورت خودکار به کاربران تاییدشده تبدیل می‌شوند. بقیه پرچم‌ها تنها در صورت درخواست در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. از آنها می‌توان به پرچم ربات و پرچم واگردانی اشاره کرد، که کاربر باید برای استفاده از آن‌ها دلیل بیاورد. دیگر دسترسی‌ها مانند مدیریت و دیوان‌سالاری بعد از اجماع عمومی و رای‌گیری به فرد اعطا می‌شوند. دسترسی‌ها بازرسی کاربر و پنهانگر پس از رای‌گیری و مشخص شدن هویت کاربر نزد بنیاد ویکی‌مدیا به کاربر مربوطه تعلق می‌گیرد.

مراحل منظم کاربران

بازدیدکننده مهمان (مطالعه دانشنامه)

کاربرانی که در ویکی‌مبنا ثبت نام نشده یا وارد نشده‌اند کاربران گمنام‌اند. این کاربران می‌توانند تمام صفحات (به جز چند صفحه خاص) را ببینند اما نمی‌توانند صفحه‌ای جدید ایجاد کنند، صفحه بحث مرتبط را ویرایش کنند و یا تصویری بارگذاری نمایند. برای مشارکت در ویکی‌مبنا ثبت‌نام به راحتی صورت می‌پذیرد و فقط نیاز است در سایت اصلی مبنا اطلاعات مورد نیاز فردی و کاری خود را وارد نمایید. این گروه کاربری بخشی از جامعه کاربری ویکی‌مبنا هستند که فقط استفاده کننده می‌باشند.

کاربران تایید نشده (مطالعه و شرکت در بحث)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:کاربران

برای خواندن نوشتارهای ویکی‌مبنا نیازی نیست که در ویکی‌مبنا ثبت نام نمائید. ولی برای ویرایش نوشتارها در ویکی‌مبنا لازم است که حساب کاربری ایجاد کنید! البته این گروه کاربری فقط به ویرایش صفحه بحث ویکی‌مبنا دسترسی دارند. بطور کلی در راستای هم‌اندیشی و هم‌افزایی دانش تخصصی در حوزه پولی و مالی، ثبت نام در ویکی‌مبنا و شرکت در بحث‌ها، به همه مخاطبان ویکی‌مبنا توصیه می‌شود. تمام افرادی که دارای سابقه یا تحصیلات مرتبط بانکی، مالی، اقتصادی و فناوری های مرتبط باشند قادر به ثبت نام در ویکی مبنا خواهند بود.

کاربران تأییدشده (نگارش و ویرایش)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:کاربران تأییدشده

ویرایش محتوای صفحات ویکی‌مبنا در اکثر فضاهای نام (به جز مواردی با کاربرد خاص) برای نقش کاربران تایید شده امکان‌پذیر است، مگر اینکه صفحه محافظت شده باشد.نقش کاربران ثبت نام شده به دو طریق زیر به کاربران تایید شده تبدیل می‌گردند:

 1. تعداد ویرایش‌ها و مشارکت‌های مشارکت‌کننده با دسترسی گروه کاربران ثبت نام شده به ۲۵مورد برسد، البته مشروط به اینکه هیچگونه ثبت خرابکاری نیز در سیستم به نام وی ثبت نشده باشد. اطلاعات هویتی و کاری نیز در پروفایل اصلی کاربر باید تکمیل و تایید شده باشد. در این حالت به صورت خودکار به کاربر تایید شده تبدیل می‌شود.
 2. چنانچه کاربر ثبت نام شده یا توسط سامانه‌های احراز هویت مرتبط به پروژه مبنا شناسایی شده باشد یا به درخواست خود مشارکت کننده بعد از بررسی سیاست‌های اعطای دسترسی کاربران تایید شده به این سطح دسترسی ارتقا یابند.

ویکی‌بان‌ها (بازنگری ساختاری)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:ویکی‌بان‌ها

این گروه نقش پررنگی در روند اعتباردهی به نوشتارها دارند. وظیفه این گروه بررسی نوشتارها بر اساس ساختار مصوب هر نوع از نوشتار می‌باشد. سپس راهبری دسترسی به حذف، انتقال و باقی نگذاشتن تغییر مسیر برای صفحات است. برای نمونه صفحات معرفی موسسات مالی باید از یک ساختار منظم و استاندارد پیروی کنند. پس از ایجاد یک صفحه جدید، ویکی‌بان ساختار و اجزاء نوشتار را بررسی می‌نماید. پس از ارزیابی و تائید ویکی‌بان صفحه در اختیار راهبر دامنه قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که مشارکت کنندگانی که این دسترسی را دارند توان راهبری و کنترل خارج از دامنه خود را نیز دارند، ولی در صورتی که کاربر دسترسی مدیران به این نتیجه برسد که فعالیت راهبر دامنه خارج از شرح وظایف ایشان و معادل خرابکاری است، دسترسی مشارکت کننده برای مدتی و یا دائم بسته و به سطح دسترسی پایین تر منتقل می‌‎شود.

مدیران اجرایی و دیوانسالاران

دسترسی مدیران اجرایی بر اساس سیاست‌های اعطای مجوز توسظ ذینفعان صورت میگیرد.

راهبران دامنه (بازنگری محتوایی)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:راهبران دامنه

این گروه نقش پررنگی در روند اعتباردهی به نوشتارها دارند. وظیفه این گروه در وهله اول راهبری محتوای تولید شده توسط کاربران تائید شده و نظارت شده توسط ویکی‌بانان است، سپس طبقه‌بندی و اعتباردهی به نوشتارها بر اساس سیاست‌های کمیته داوری است. این گروه کاربری شامل چندین عضو است تا تصمیمات اتخاذ شده در خصوص اعتباردهی اجماع داشته باشد و سلایق فردی تاثیر کمتری در طبقه‌بندی داشته باشد. هر دامنه یک راهبر ارشد جهت امر مدیریت تصمیمات خواهد داشت.

مدیران اجرایی (راهبری ساختاری و محتوایی)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:مدیران

مدیران راهبران ساختاری و محتوایی ویکی‎‌مبنا هستند. کاربرانی که این سطح دسترسی را دارند معمولا جز فعال‌ترین مشارکت‌کنندگان می‌باشند و عموما باید شناخت کافی به اصول بنیادین در تمام جهات در دانشنامه داشته باشند. این گروه اختیار اعطای دسترسی مدیران دامنه،ویکی‌بان‌ها و کاربران تایید شده و حذف این دسترسی‌ها را دارند.

دیوانسالاران (مدیریت ارشد فنی)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دیوان‌سالاران

دیوانسالاران کاربرانی از ویکی‌مبنا هستند که دسترسی فنی بیشتری نسبت به بقیه دارند، این امکانات عبارتند از:

 • اعطای دسترسی بیشتر به کاربران همچون: مدیر دامنه،مدیر یا دیوانسالار.
 • اعطای پرچم به ربات‌ها یا الغاء وضعیت رباتهای دارای پرچم.
 • مدیر کردن مدیرانی که قبلا انصراف داده‌اند در صورت تغییرنظر آنها.

دسترسی‌های دیگر برای کارهای خاص

کاربران مبنا

کاربران مبنا اعضای پروژه مبنا می‌باشند که در تولید اسناد و محصولات این پروژه و همچنین انشار آنها بر روی ویکی‌مبنا نقش دارند. این افراد تحت نظارت مستقیم راهبران مبنا به فعالیت می‌پردازند.

راهبران مبنا

راهبران دامنه مبنا از بین مدیران پروژه مبنا انتخاب شده‌اند.این افراد تسلط کافی به اهداف پروژه مبنا و خروجی های آن دارند، همچنین وظیفه نظارت محتوایی و ساختاری دامنه مبنا و کاربران این دامنه بر عهده آنان می‌باشد.

کاربران مقررات

کاربران مقررات اکثرا از اعضای بانک مرکزی می‌باشند، این افراد تسلط و دسترسی کافی برای انتشار قوانین و مقررات حوزه پولی و مالی کشور را دارا می‌باشند و تحت نظارت مستقیم راهبران مقررات به فعالیت می‌پردازند.

راهبران مقررات

راهبران مقررات اکثرا از اعضای بانک مرکزی می‌باشند، این افراد متخصصین حوزه قوانین و مقررات پولی و مالی می‌باشند و وظیفه نظارت محتوایی و ساختاری و کاربران این دامنه بر عهده آنان می‌باشد.

دیگر حساب‌ها

ربات‌ها

ربات‌ها ابزارهای خودکار یا نیمه‌خودکاری هستند که کارهایی تکراری انجام می‌دهند تا از نوشتارهای موجود در ویکی‌مبنا نگهداری کنند. ربات‌ها می‌توانند با سرعت بالایی نوشتارها را ویرایش کنند و به همین خاطر اگر به صورت نادرستی طراحی یا استفاده شوند می‌توانند در ویکی‌مبنا ایجاد اخلال کنند. به همین خاطر روش خاصی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد.

توسعه‌دهندگان

بنیانگذاران

مفاهیم فضاهای نام

برای دسته‌بندی هرچه بهتر فعالیت‌ها در ویکی‌مبنا زیر گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که به آنها فضای نام گفته می‌شود. برای مشخص شدن فضای نام، عنوان فضای نام به صورت پیشوند با علامت : از عنوان مورد نظر جدا می‌گردد. به عنوان مثال ایران و الگو:ایران و رده:ایران با هم تفاوت دارند.

تمامی فضاهای نام دارای صفحه بحث نیز هستند که بحث و نقد در خصوص صفخات در آنجا قرار می‌گیرد. به طور مثال: در فضای نام بحث کاربر، کاربرها به بحث و نقد فعالیت‌های همدیگر می‌پردازند. اگر دیگر اهالی ویکی‌ بخواهند با شما ارتباط برقرار کنند، یک پیغام در صفحهٔ بحث کاربری شما می‌گذارند.

اصلی

در این فضا می‌توان مقالاتی (نوشتار) با حق تکثیر عمومی نوشت و همه مقاله‌ها که اجازه‌نامه مالکیت معنوی عمومی را دارا هستند باید در این فضای نام قرار گیرند.

کاربر

در این فضا کاربر در مورد خود مطالبی ذکر می‌کند که این مطالب نباید جنبه تبلیغاتی داشته باشد و فقط جهت آشنایی دیگر کاربرها با وی کاربرد دارد. اگر می‌خواهید اطلاعات شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، این کار را در صفحهٔ کاربری خود انجام دهید.

ویکی

در این فضای نام صفحه‌های اصلی ویکی مانند آموزش‌ها، سیاست‌ها، خط‌مشی‌ها و... قرار می‌گیرند

پرونده

در این فضای نام پرونده‌ها و رسانه‌ها و تصویرها ذخیره می‌شوند.

الگو

در این فضای نام الگوها مشخص و توسعه می‌یابد.

راهنما

در این فضای نام راهنمای ویکی و راهنمای الگوها قرار می‌گیرند.

رده

در این فضای نام رده‌ها مشخص می‌گردند. بر اساس خط مشی‌های ویکی‌مبنا درخت دانش حوزه بانکداری در این فضای نام شکل میگیرد.

مبنا

این فضای نام مرتبط به پروژه مدل بانکداری نوین ایران است که تمامی مستندات به صورت خاص در این بخش قرار میگیرند و البته فقط و فقط کاربران و مدیران مبنا دسترسی به این فضای نام را دارند.

مقررات

این فضای نام برای قانون‌گذار و سیاست‌گذار تعبیه شده است و مقرر است در این بخش بخشنامه‌های بانکی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و تجمیع نظرات متخصصین باشد.

پودمان

پودمان ترجمه واژه انگلیسی (module) می‌باشد. در دانشنامه بانکی می توان کدهایی به زبان لوا تولید کرد و آن را با دستور {{#invoke:نام پودمان}} فراخوانی کرد.

استفاده از این دستورات می‌تواند سرعت بارگذاری صفحات را افزایش دهد. با توجه به اینکه بسیاری از پودمان ها در تولید الگوها کاربرد دارند، توصیه می شود آن‌ها را (محافظت شده) کنید تا کاربران تازه وارد آن‌ها را تغییر ندهند.

حوزه‌های درخت دانش (رده)

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:درخت دانش ویکی‌مبنا

رده (به انگلیسی: Category) به صفحه‌ای گفته می‌شود که فهرستی از مقاله‌ها یا صفحه‌های هم موضوع را در خود نمایش می‌دهد. رده‌ها در فضای‌نام رده‌ها قرار گرفته‌اند. و معمولا در پایینی‌ترین بخش هر مقاله (مدخل) رده‌های مربوط به آن مقاله دیده‌می‌شود. رده‌ها به منظور دسته‌بندی مقالات و یافتن مقالات مرتبط به هم کاربرد دارند. رده مادر به کلان رده‌های اصلی‌ای گفته می‌شود که رده‌های دیگر را فهرست می‌کند. کلان رده‌های درخت دانش تعریف شده عبارتند از:

بانکداری

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه بانکداری

دامنه بانکداری به منظور آشنایی با انواع بانکداری و همچنین روش‌ها، زیرساخت‌ها و محصولات بانکداری ایجاد شده است. در این دامنه هر آنچه که مورد نیاز عملیات بانکداری می‌باشد-از جمله خدمات عملیاتی و مدیریت ریسک و مالی- آمده است. [۱]

قوانین و مقررات

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه قوانین و مقررات
این کلان رده به طبقه‌بندی در حوزه قوانین و مقررات می‌پردازد. به طوری که اکثر مواردی که به صورت قانون، آیین‌نامه، دستورالعمل و یا بخشنامه در سطح نظام پولی و مالی با تمرکز بر قوانین بانکی مطرح است را بیان و طبقه‌بندی می‌کند. در این بخش سعی می‌شود تا به قوانین و مقررات نگاهی به روز و بر اساس نیازهای جاری سیستم پولی و بانکی کشور داشت.[۲]

نهادهای پولی و مالی

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه نهادهای پولی و مالی
این کلان رده، برای معرفی و طبقه‌بندی نهادها می‌باشد و تمرکز بیشتر روی نهادهای پولی و مالی است به طوری که از دو جنبه انواع بازار و انواع مدیریت بررسی شده‌است. [۳]

استانداردها و چارچوب‌ها

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه استانداردها و چارچوب‌ها
دامنه چارچوب اطلاعاتی و استانداردها، مدل‌های کسب و کار را به منظور تحلیل نیازمندی‌های مؤسسه مالی و طراحی راه‌حل‌ها معرفی می نماید. همچنین استانداردهای جهانی مرتبط به بانکداری همچون بازل ۲ و فَتکا را ارائه می‌نماید.[۴]

سامانه‌های بانکی

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه سامانه‌های بانکی
هدف از ایجاد این کلان رده، تعریف و طبقه‌بندی سامانه‌ها و نرم‌افزارهای بانکداری می‌باشد که ا ز دو جنبه انواع سامانه در نظام بانکی و انواع محصولات طبقه‌بندی می‌شود. [۵]

متخصصین و مدیران

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه متخصصین و مدیران
دامنه متخصصین و مدیران بانکی جهت معرفی متخصصین، مدیران ارشد بانکی و استادان صاحب‌نظر بانکی ایجاد شده است.
در این دامنه بیوگرافی، سوابق تحصیلی، کاری و اجرائي متخصیص جهت معرفی ایشان به عموم افراد قرار می‌گیرد.[۶]

رویدادها

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه رویدادها
[۷]

تعاریف

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه تعاریف
از نظر علم منطق تعریف چیزی است که ما را به تصوری صحیح از یک مفهوم می رساند. تعریف دارای اقسامی است: هر گاه تعریفی بتواند تمام اجزای ماهیت یک مفهوم را بیان کند و روشن گر کنه ذات آن باشد، در این صورت به آن «حد تام» می گویند. ولی اگر تعریف نتواند تمام اجزای ماهیت را برساند، ولی بعضی از آن اجزا که مشخص کننده محدوده و حد و مرز آن مفهوم است را بیان کند، در این صورت به این تعریف «حد ناقص» می گویند. به همین علت دامنه تعاریف جهت روشن شدن مفهوم هر کلمه ایجاد شده است. [۸]

مراجع

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه مراجع
هدف از ایجاد این کلان رده، معرفی لیست‌ کتب و منابع مرجع مورد استفاده در بارگذاری مطالب موجود در این دانشنامه می‌باشد. از آن‌جا که رعایت حق چاپ و تکثیر در این دانشنامه بسیار مهم است، مراجع مورد استفاده به زبان‌های خارجی، به صورت ترجمه آورده شده‌اند. [۹]

ویکی

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه ویکی
دامنه ویکی دامنه مدیریتی، سیاستگذاری و قوانین ویکی‌مبنا است که سعی شده تمامی نیازمندی‌های روش‌های استفاده، خط‌مشی‌ها، اصول نگارشی و غیره را در خصوص ویکی را پوشش دهد. معماری، سیاست‌ها و راهنماهای آموزشی در این دامنه قرار دارد.[۱۰]

مبنا

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:دامنه مبنا
مبنا همان مدل بانکداری نوین ایران است که در اینجا صفحه مرتبط به رده‌های تعریف شده خود را در طول پروژه ارائه و دسته‌بندی می‌کند.[۱۱]

روند اعتباردهی

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:روند اعتباردهی به نوشتارها و کاربران

روند اعتباردهی به نوشتارها

همه نوشتارهای ویکی‌مبنا از اعتبار مساوی برخوردار نمی‌باشند و در سه سطح اعتباری "نوشتار تایید نشده"، "نوشتار در حال بررسی" و "نوشتار تایید شده" طبقه‌بندی می‌شوند. برای تعیین رتبه اعتباری نوشتارها، در مرحله نخست توسط ویکی‌بان بررسی موضوعی و ساختاری می‌شود و در مرحله بعد توسط راهبر دامنه از نظر محتوایی بررسی می‌گردد. معیارهای ارزیابی نوشتارها توسط کمیته داوری تعیین می‌گردد.

روند اعتباردهی به کاربران

کاربران در هر دسته از اعتبار یکسانی برخوردار نیستند رتبه‌های اعتباری کاربران با توجه به معیارهایی که کمیته داوری آن ها را تعیین می‌نماید کاربران هر گروه کاربری (کاربران تایید نشده، کاربران تایید شده، ویکی‌بان‌ها و راهبران دامنه ) درجه بندی شده و مدال اخذ می‌نمایند.

بهره‌برداران ویکی‌مبنا

بهره‌برداران یا مخاطبان ویکی‌مبنا افراد حقیقی و حقوقی می‌باشند که امکان بهره‌برداری و همچنین مشارکت در دانشنامه ویکی‌مبنا برای آن ها فراهم می‌باشد. این افراد عبارتند از:

 • موسسات مالی به ویژه بانک‌ها و موسسات اعتباری
 • دست‌اندرکاران نظام بانکی
 • دانش‌پژوهان و اساتید دانشگاهی
 • نهادهای نظارتی
 • علاقه‌مندان حوزه پولی و مالی

پانویس

 1. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه بانکداری
 2. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه قوانین و مقررات
 3. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه نهادهای پولی و مالی
 4. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه استانداردها و چهارچوب‌ها
 5. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه سامانه‌های بانکی
 6. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه متخصصین و مدیران
 7. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه رویدادها
 8. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه تعاریف
 9. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه مراجع
 10. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه زیرساختی ویکی‌مبنا
 11. نیازمند به بازنگری راهبران و ویکی‌بانان دامنه پروژه مبنا