ویکی‌مبنا:خودآموز

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکی‌مبنا دانشنامه‌ای است که با همکاری خوانندگانش نوشته می‌شود. این وب‌گاه ویکی است، یعنی هر کسی(که تائید شده باشد)، از جمله خود شما می‌توانید با کلیک کردن روی پیوند ویرایش که در همهٔ مقالات می‌آید، آن را ویرایش کنید.

ویکی‌مبنا اطلاعات زیادی دربارهٔ انواع و اقسام موضوعات دارد. برای آزمایش به صفحهٔ اصلی بروید، موضوعی که برایتان جذاب است را انتخاب و شروع به کندوکاو کنید. در بالای هر صفحه نیز قسمتی برای جستجو وجود دارد تا بتوانید اطلاعات را به سرعت پیدا کنید.

آغاز

این خودآموز به شما کمک می‌کند تا ویکی‌‌نویس شوید.این خودآموز فقط یک خودآموز پایه ‌است و نه یک راهنمای جامع. اگر به دنبال جزئیات بیشتری هستید، در این خودآموز پیوندهایی به صفحه‌های دیگر هست که اطلاعات بیشتری دربر دارند. برای خواندن آن‌ها همزمان با خواندن این خودآموز, می‌توانید آن‌ها را در پنجره‌ای جداگانه یا برگه‌ای دیگر باز کنید. همچنین پیوندهایی به صفحهٔ تمرین وجود دارد که در آن می‌توانید آن چه را می‌آموزید، تمرین کنید.

یادتان باشد

هنگام ویرایش مقاله‌های ویکی‌پدیا چند مطلب وجود دارد که حتماً باید به یاد داشته باشید.

ثبت نام

ثبت‌نام برای هر فرد اختیاری است ولی آن را به شما توصیه می‌کنیم. می‌توانید در مورد مزایای ساخت حساب کاربری در صفحه چرا حساب کاربری اطلاعات بیشتری بیابید.

پیوندهای اصلی

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:پیوندهای اصلی

این مطالب برای آشنایی کاربران تازه وارد با مهمترین پیوندهای موجود در تمامی صفحه‌های ویکی‌پدیا نوشته شده‌است.

ویرایش

صفحه اصلی: راهنما:راهنمای ویرایش صفحه‌ها

امکان «ویرایش» یکی از ساده‌ترین قابلیت‌های ویکی به شمار می‌آید. تقریباً بالای هر صفحهٔ ویکی‌مبنا پیوندی وجود دارد که می‌گوید «ویرایش» (ممکن است در بعضی مرورگرها فقط «ویرایش» نمایش یابد و در بعضی از آنها این پیوند در پایین صفحه باشد). این پیوند به شما اجازه می‌دهد همان کاری را بکنید که روی آن نوشته شده: ویرایش صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید. این نکته را در صفحه تمرین آزمایش کنید و روی پیوند «ویرایش» کلیک کنید. سپس کد ویکی را در آن مشاهده خواهید کرد. مطلب جالبی را به آن اضافه کنید و سپس صفحه را ذخیره کنید تا ببینید چه کار کرده‌اید. جزئیات بیشتر را در راهنمای ویرایش صفحه‌ها ببینید.

مشاهدهٔ پیش‌نمایش

قابلیت جالبی که اکنون می‌توانید کار با آن را شروع کنید، استفاده از کلید پیش‌نمایش است. این کلید به شما امکان می‌دهد تا پیش از ذخیرهٔ صفحه، آن را مشاهده کنید. در صفحه تمرین چیزی بنویسید و سپس کلید «پیش‌نمایش» را کلیک کنید.همهٔ ما اشتباه می‌کنیم؛ کلید پیش‌نمایش به شما اجازه می‌دهد تا جلوی این اشتباه‌ها را بگیرید. اگر به زدن کلید پیش‌نمایش عادت کنید، هم خود و هم دیگران را از شر زحمت‌های زیاد آسوده ساخته‌اید. این کلید همچنین به شما اجازه می‌دهد تا قبل از ذخیره‌سازی صفحه، قالب‌بندی آن را دیده و در صورت نیاز آن را عوض کنید.

این امر به ویژه از آن جهت مهم است که ممکن است بخواهید تغییرات دیگری را روی صفحه انجام دهید. همچنین باعث می‌شود صفحه را فقط یک بار ذخیره کنید و تاریخچهٔ صفحه را شلوغ نکنید. هر چه کمتر ذخیره کنید، از تعارض‌های ویرایشی بیشتر دوری کرده‌اید. این درگیری‌ها زمانی روی می‌دهند که ویرایشگران در آن واحد می‌خواهند یک صفحه را ویرایش کنند. ولی هنگام ویرایش متن‌های بلند باید این کار را در مراحل پی‌درپی (مثلاً هربار یک پاراگراف) انجام دهید تا دیگران بتوانند ویرایش‌های شما را به آسانی و به‌سرعت دنبال کنند.

خلاصهٔ ویرایش

پیش از ذخیره‌سازی صفحه بهتر است خلاصه‌ای از تغییراتی که داده‌اید را در جعبهٔ متن «خلاصه» که بین پنجرهٔ ویرایش و کلیدهای ذخیره‌سازی و پیش‌نمایش وجود دارد وارد کنید. بهتر است که این متن بسیار مختصر و مفید باشد.

تاریخچه و تفاوت

سابقه و تغییرات هر ویرایشی که در ویکی‌مبنا انجام شود، ثبت و نگهداری می‌شود. به عبارت دیگر هیچ ویرایشی از ویکی‌مبنا حذف نمی‌شود البته ویرایش‌های خرابکارانه که توسط مدیران اصلاح می‌شوند از این قاعده مستثنی هستند.

همین نکته می‌طلبد که سوابق ویرایش‌ها و نسخه‌های مختلف یک صفحه (شامل مقاله، بحث مقاله، صفحهٔ کاربری و بحث کاربر) همان‌طور که ثبت می‌شوند قابل بازخوانی/ویرایش مجدد باشند. تاریخچه عبارت است از سوابق ویرایش‌ها که مشخص می‌کند چه کسی و در چه تاریخی این ویرایش را انجام داده‌است، و تفاوت یعنی اختلاف بین دو نسخهٔ یا دو ویرایش از یک صفحه.

در جاهای مختلفی شما ممکن است به پیوندهایی با عنوان تاریخچه و تفاوت برخورد کنید. محتمل‌ترین جا صفحه تغییرات اخیر است. در این صفحه که مملو از ویرایش‌های جدید همهٔ کاربران است (هر ویرایش در یک خط) کنار هر ویرایش دو پیوند (تفاوت) و (تاریخچه) قرار دارد. با دنبال کردن پیوند تفاوت می‌بینید کاربری که این ویرایش را انجام داده (که نام کاربری‌اش را در انتهای همان سطر می‌بینید) در این ویرایش (ویرایشی که پیوند تفاوت کنار آن را دنبال کرده‌اید) نسبت به ویرایش پیشین چه تغییراتی انجام داده‌است.

فضای نام‌ها

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:معماری ویکی‌مبنا

برای دسته‌بندی هرچه بهتر فعالیت‌ها در ویکی‌مبنا زیر گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که به آنها فضای نام گفته می‌شود. برای مشخص شدن فضای نام، عنوان فضای نام به صورت پیشوند با علامت : از عنوان مورد نظر جدا می‌گردد. به عنوان مثال ایران و الگو:ایران و رده:ایران با هم تفاوت دارند.

قالب بندی

بیشتر قالب‌بندی‌ها توسط نشانه‌گذاری‌های ویژهٔ ویکی انجام می‌شوند. در نتیجه هیچ نیازی به یادگیری زبان HTML وجود ندارد.

برای مشاهده قالب‌بندی‌ها در یک نگاه کارت راهنما را مشاهده نمایید.

نوشتن در ویکی‌ کمی با نوشتن در واژه‌پردازهای استاندارد دیگر تفاوت دارد. به جای رویکرد به استاندارد ویزی‌ویگ (WYSIWYG= که کوتاه‌شدهٔ جمله‌ای انگلیسی بدین معناست: «عین همینی که می‌بینید به دستتان خواهد رسید».) در ویکی‌مبنا از کدهای ساده‌ای برای قالب‌بندی استفاده می‌شود. این روش مشابه HTML است که برای نوشتن صفحه‌های وب به کار می‌رود ولی کدهای ویکی ساده‌تر هستند.

با اینکه ویکی توانایی پذیرش تعداد کمی از برچسب‌های HTML را دارد ولی بسیاری از افراد از زبان نشانه‌گذاری مدیاویکی که به منظور تسهیل ویرایش طراحی شده استفاده می‌کنند.

الگوها

صفحه اصلی: راهنما:الگو

فضای‌نام الگو یک فضای‌نام با پیشوند "الگو:" است.

صفحه‌ای که در این فضای‌نام قرار دارد، الگو خوانده می‌شود. محتوای این صفحات (خواه ثابت باشد یا وابسته به یک یا چند پارامتر و یا متغیر باشد) طوری طراحی می‌شود که برای قرارگرفتن در سایر صفحات (تراگنجانش و ایجاد یک نوشته مرکب) مناسب باشد.

پیوندهای ویکی‌مبنا

پیوندها (لینک‌ها) نقش بسیار مهمی در ویکی‌مبنا دارند.

پیوندهای داخلی

یکی از عواملی که باعث می‌شود ویکی‌مبنا مفید تلقی شود قابلیت پیوندهای داخلی آن است. پیوندهای داخلی پیوندهایی هستند که از یک مقالهٔ ویکی‌مبنا به مقالهٔ دیگری در ویکی‌مبنا اشاره می‌کنند. این پیوندها که به آسانترین شیوهٔ ممکن ساخته می‌شوند به کاربران اجازه می‌دهند تا به اطلاعات مرتبط با مقاله‌ای که در حال خواندن آن هستند، دسترسی داشته باشند.

چه زمانی پیوند بزنیم

بهترین راه برای یادگیری اینکه چه زمانی از پیوندها استفاده کنیم این است که به مقاله‌های ویکی‌مبنا سری بزنیم. اگر بر سر پیوند زدن یک واژه شک دارید، از خود بپرسید «آیا اگر من در حال خواندن این مقاله بودم، این پیوند برای من فایده‌ای داشت یا خیر؟»

شیوهٔ پیونددهی

اگر می‌خواهید واژه‌ای را به یکی از صفحه‌های ویکی‌ پیوند بزنید (که پیوند ویکی گفته می‌شود) از دو قلاب برای این کار استفاده کنید، مانند:

[[ویکی‌مبنا:تمرین]] (بخش 'ویکی‌مبنا:' نشان‌دهندهٔ آن است که صفحهٔ مقصد به جای فضای نام اصلی که مقاله‌های عادی در آن قرار دارند، در فضای نام ویکی‌مبناقرار دارد.)

اگر می‌خواهید برای متن پیوند خود از واژه‌ای به غیر از عنوان مقالهٔ مقصد استفاده کنید باید جداکنندهٔ عمودی «|» (SHIFT+BACKSLASH در صفحه کلید انگلیسی) را وارد کرده سپس متن جایگزین خود را بنویسید.

برای مثال، اگر می‌خواهید به صفحه تمرین این صفحه پیوندی برقرار کنید ولی فقط می‌خواهید از واژه‌های «متن من» استفاده کنید باید اینچنین عمل کنید:

برای مشاهدهٔ یک مقاله، [[ویکی‌مبنا:تمرین|متن من]]...

که به این صورت نمایش می‌یابد:

برای مشاهدهٔ یک مقاله، متن من...

رده بندی

برای دسته‌بندی بهتر ، مقاله‌ها را می‌توان در کنار موضوع‌های مرتبط دیگر و تحت یک نام رده‌بندی کرد. تنها کاری که باید انجام داد این است که بنویسید: [[رده:نام رده]] و به جای نام رده نام ردهٔ دلخواه خود را قرار دهید. این رده‌بندی‌ها در معماری ویکی‌مبنا به نام حوزه‌های درخت دانش به صورت کلان دسته‌بندی شده‌اند. بهتر است قبل از نوشتن هر رده در صفحات جدیدی که ایجاد می‌کنید بر روی حوزه‌های مختلف درخت دانش ارائه شده مسلط شوید تا بر همان اساس این دسته‌بندی صورت گیرد، زیرا ویکی‌بانان ما همیشه در حال گشت‌زنی در ویکی‌مبنا هستند و یکی از اصلی‌ترین وظایف ایشان نگهبانی برای نگهداشت ساختاری منطقی و یکپارچه است.

برای پیوند دادن به یک صفحهٔ رده‌بندی (برای مثال به منظور تحقیق بیشتر) تنها یک نشانهٔ دونقطه در ابتدای برچسب رده قرار دهید مانند:

[[:رده:راهنمای ویکی‌مبنا]]

این کد باعث به وجود آمدن پیوند زیر می‌شود:

رده:راهنمای ویکی‌مبنا

قرار دادن یک مقاله در یک ردهٔ درست بسیار مهم است زیرا دیگران به آسودگی خواهند توانست کار شما را پیدا کنند. بهترین راه برای تشخیص اینکه مقالهٔ خود را در کدام رده قرار دهید این است که به مقاله‌های مشابه مقالهٔ خود رفته و ببینید آنها از کدام رده استفاده می‌کنند. برای مثال اگر شما مقاله‌ای دربارهٔ تسهیلات بانکی می‌نویسید، باید به مقالهٔ مربوط به نوع دیگری از تسهیلت بانکی رفته و ببینید آن تسهیلات جزو چه رده‌ای است.

ربات‌ها

ربات (یا مخفف:بات) به طور عمومی به برنامه یا اسکریپتی می‌گویند که بدون نیاز به انسان ویرایش می‌کند.

حساب کاربری ربات حسابی هست مثل بقیه کاربرها فقط بعد از دریافت مجوز از سوی گروه مجوزدهندگان ربات، توسط دیوانسالارها حساب کاربری‌اش به نحوی تنظیم می‌شود که ویرایش‌هایش در تغییرات اخیر دیده نشود و همه کارهایی که کاربر عادی می‌تواند انجام دهد را می تواند انجام می‌دهد:

کاربرد ربات‌ها:

 1. پتانسیل زیادی برای انجام کارهای سریع‌تر از انسان دارند.
 2. نسبت به ویرایش‌های انسان‌ها رسیدگی کمتری می‌خواهند.
 3. در صورت اشتباه به راحتی قابل جلوگیری هستند
 4. در سطح بالایی از کیفیت قرار دارند.

ربات‌ها بر روی سیستم عامل‌های متداول (لینوکس - ویندوز-مک) قابل اجرا هستند که برای اجرای آنها باید بسته نرم‌افزاری آنها را دریافت کرد.

ربات‌ها از روی سیستم شخصی یا سرور (تول‌سرور یا سرورهای شخصی) قابل اجرا هستند و معمولاً ربات‌هایی که نیاز به کار مداوم دارند از روی تول‌سرور اجرا می‌شوند.

برای ربات‌هایی که از روی کامپیوتر شخصی یا خانگی اجرا می‌شوند (که معمولا کاربرهای مبتدی با آن شروع به کار می‌کنند) نیاز به روشن ماندن مداوم کامپیوتر نیست بلکه هر زمان که کاربر آنلاین بود می‌تواند کدهای ربات را اجرا کند.

در صورتی که ربات از روی سرورها یا تول‌سرور اجرا شود آنها را به نحوی تنظیم می‌کنند که ۲۴ ساعته فعال باشند.

پیوندهای بیرونی

ابزارهای ویکی این امکان را به کاربران می‌دهند تا به آسانی پیوندهای بیرونی کاربرپسندی بسازند.

اگر می‌خواهید به یک وبگاه بیرون از ویکی‌مبنا پیوندی بدهید این پیوند باید زیر عنوان «پیوندهای بیرونی» مقالهٔ شما باشد.

آسانترین راه برقراری یک پیوند به یک وبگاه این است که تمامی نشانی URL مقصد را در مقالهٔ خود وارد کنید. برای مثال اگر می‌خواهید به وبگاه گوگل پیوند ایجاد کنید تنها کاری که باید انجام بدهید این است:

http://www.google.com

ویکی به طور خودکار این متن را به صورت یک پیوند تفسیر کرده و آن را به صورت یک نشانی اینترنتی به همراه «//:http» نمایش می‌دهد. در عمل خیلی کم چنین پیوندهایی مشاهده خواهید کرد زیرا نشانی‌های عادی زیبا نیستند و غالباً هیچ راهنمایی‌ای دربارهٔ وبگاه مقصد نمی‌کنند.

برای آنکه نشانی چیزی به غیر از آن چه هست نمایش یابد از یک قلاب در هر سمت آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید پیوندی به گوگل بدهید، بنویسید:

[http://www.google.com]

این خط باعث می‌شود تا یک پیوند گوگل به صورت یک شمارهٔ داخل قلاب نمایش یابد:[۱]. این قالب بیشتر برای ذکر منبع در یک مقاله به کار می‌رود. این علامت مانند علامت ارجاع به پاورقی است، پس بهتر است همینطور هم استفاده شود (برای مثال به دنبال یک نقل قول یا یک عبارت که نیاز به ذکر منبع دارد). از به کار بردن پیوندها به این صورت: «بنابر [۲] آخرین ماه کامل هزارهٔ میلادی پیشین در ۱۱ دسامبر، ۱۹۹۹ اتفاق افتاد.» پرهیز کنید. همچنین اگر امکان پیوند داخلی به ویکی‌مبنا وجود دارد از پیوند دادن به یک وبگاه بیرونی پرهیز کنید.

اگر می‌خواهید نام پیوند همان جمله یا واژه‌ای باشد که می‌خواهید، پس از نوشتن نشانی وبگاه از یک عنوان جانشین (بدون نشانهٔ جداکنندهٔ عمودی «|») استفاده کنید. در نتیجه اگر می‌خواهید نام سایت گوگل به صورت «موتور جستجوی گوگل» نمایان شود به این صورت عمل کنید:

[http://www.google.com موتور جستجوی گوگل]

اگر پیوند مورد نظر را در بخش پیوندهای بیرونی قرار می‌دهید، پیوندها را باید با نشانهٔ زیر مشخص سازید:

==پیوندهای بیرونی==

* [http://www.google.com/ موتور جستجوی گوگل]

تصاویر

 • در صورتی که تصویر مناسبی برای بارگذاری در ویکی‌مبنا دارید پیش از بارگذاری لازم است با حق تکثیر#رهنمودهای تصویر و سیاست استفاده از تصاویر در ویکی‌مبنا آشنا باشید. توجه داشته باشید که تصویرهایی که در وبگاه‌های دیگر وجود دارند، اکثراً مشمول قانون حق تکثیر می‌شوند و شما بدون اجازهٔ مؤسسه یا شخصی که مالک حقوقی آن وبگاه است، مجاز به بارگذاری آن تصویرها در ویکی‌مبنا نیستید.
 • تصویر با بالاترین تفکیک‌پذیری که دارید را بارگذاری کنید.

تهیه تصویر

به طور خلاصه مراحل بارگذاری تصویر در ویکی به قرار زیر است:

 • در سمت چپ صفحه در بخش جعبه ابزار بر روی گزینه «بارگذاری پرونده» کلیک کنید. (امکان جدید: می‌توانید از جادوگر بارگذاری استفاده کنید)
 • روی دکمهٔ Browse کلیک کنید، و فایل مورد نظر را در حافظه کامپیوترتان مشخص کنید.
 • طبق دستورالعمل موجود در صفحه پیش بروید و کادرهای توضیحات پرونده را با اطلاعات صحیح پر کنید.
 • وقتی تصویر کاملاً بارگذاری شد، شما به طور خودکار به صفحهٔ عکس ارجاع داده می‌شوید. با کلیک بر روی Edit می‌توانید این صفحه را ویرایش کنید و برچسب حق تکثیر و توضیحات را ویراستاری کنید.

به کارگیری تصویر

ابتدا لازم است به صفحهٔ عکسی که می‌خواهید آن را در صفحه‌های دیگر به کار بگیرید بروید. (این صفحه همان صفحه‌ای است که اگر شما تصویر را بارگذاری کنید، مستقیماً به آن ارجاع داده می‌شوید) نام فایل عکسی که در آن صفحه نشان داده می‌شود، در عنوان صفحه قابل رویت است. شما باید این نام را با دقت به خاطر بسپارید.

برای آن که یک عکس را درون صفحه‌ای از ویکی‌پدیا به کار بگیرید، باید از دستور زیر در متن صفحهٔ ویکی‌پدیا استفاده کنید:

[[تصویر:نام_فایل_تصویری]]

تنظیمات تصویر

در بسیاری از موارد، صرف نشان دادن تصویر در صفحه، منظور ما را برآورده نمی‌کند. بر حسب نیاز ما، و وضعیت قرارگیری متنی که در صفحه وجود دارد، گاهی نیاز داریم که ابعاد تصویری که در صفحه نشان داده می‌شود را تغییر دهیم، یا موقعیت آن را به سمت چپ یا راست متن جابه‌جا کنیم و غیره.

ویکی‌پدیا به ما این امکان را می‌دهد که تغییرات یاد شده را به‌راحتی اعمال کنیم. نحوه استفاده از تصاویر در مقالات به صورت زیر است:

[[پرونده:{نام}|{نوع}|{جا}|{اندازه}|{توضیح}]]

فقط بخش پرونده:{نام} لازم است و بقیه موارد اختیاری هستند.این موارد به صورت زیر به‌کار می‌روند:

 • نوع: «انگشتی»، «بندانگشتی» یا «قاب». معمولا گزینه «انگشتی» انتخاب مناسبی‌است.
 • جا: «چپ»، «راست»، «وسط» و یا «هیچ». که جای تصویر را در مقاله مشخص می‌نماید. معمولا بهتراست تصاویر در سمت چپ صفحه جاداده‌شوند، اما نگاره‌های بزرگ می‌توانند در وسط صفحه نیز به‌کار روند.
 • اندازه: به صورت «px{عرض}» یا «px{طول}x{عرض}» به کار می‌رود. معمولا فقط یک پارامتر استفاده می‌شود. یک راه عملی برای تعیین اندازه تصویر استفاده از پیش‌نمایش و کم و زیادکردن اندازه تصویر است.
 • توضیح:هر کدام از موارد بالا که به خوبی شناسایی نشوند به عنوان توضیح نگاره درنظر گرفته می‌شوند. رسم است که توضیح را در آخر بنویسیم. توضیح باید مشخص کند که تصویر چیست. بهتر است توضیح یک جمله کامل باشد که به نکته‌ای مربوط به مقاله در تصویر اشاره می‌کند که خواننده عادی آن را به آسانی درنمی‌یابد یا اطلاعاتی در مورد خود نگاره به خواننده می‌دهد.

تغییر مسیر و انتقال

ویکی به ما این امکان را می‌دهد که هر گاه یک بازدید کننده به یک صفحهٔ خاص از ویکی رسید، به طور اتوماتیک به صفحهٔ دیگری ارجاع شود، که این قابلیت را «تغییرمسیر» می‌نامیم. به عنوان نمونه، کابرانی که به صفحهٔ بانک مرکزی ایران بروند، به طور اتوماتیک به صفحهٔ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فرستاده می‌شوند.

موارد استفادهٔ صحیح از تغییرمسیر متعددند. از آن جمله:

 • از فرم مخفف یک کلمه به فرم گسترده آن. مانند این که کاربران را از صفحهٔ نزاجا به صفحهٔ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ارجاع بدهیم.
 • از کلمه‌ای با اشتباه املایی متداول به نگارش صحیح آن کلمه. مثلاً کاربران را از صفحهٔ آلبرت انیشتین به صفحهٔ آلبرت اینشتین ارجاع بدهم.
 • از نام ناقص به کامل. نظیر آن که کاربران را از صفحهٔ اینشتین به صفحهٔ آلبرت اینشتین بفرستیم.
 • از کلمات مترادف به صفحه‌ای که آن‌ها را توضیح داده‌است. مثلا از صفحهٔ چت به صفحهٔ گفت‌وگوی اینترنتی تغییرمسیر ایجاد کنیم.
 • از نام‌های علمی به نام‌های متداول (یا برعکس). مثلا از صفحهٔ اکسید دوتریم به صفحهٔ آب سنگین ارتباط ایجاد کنیم.

مهم‌ترین فایده‌ای که از وجود تغییرمسیرها در ویکی حاصل می‌شود موفقیت بیشتر جست‌وجوها در ویکی است. به‌عنوان نمونه، در مواردی که فرم‌های مختلف نگارشی یک کلمه همگی به یک صفحه ارجاع شوند، یک کاربر با جست‌وجوی هر کدام از این کلمات، به صفحهٔ کاملی حاوی محتوای آن‌ها خواهد رسید.

همچنین صفحات تغییرمسیر از ایجاد مقالات جدید با محتوای مشابه مقالات موجود جلوگیری می‌کند.

نحوه ایجاد یک تغییرمسیر

اگر می‌خواهید صفحهٔ ۱ کاربر را به صورت خودکار به صفحهٔ ۲ ارجاع بدهد، باید عبارتی مانند زیر را در ابتدای صفحهٔ ۱ قرار دهید:

#REDIRECT [[اسم صفحهٔ ۲]]

در ویکی فارسی امکان استفاده از فرمان ترجمه‌شده به فارسی نیز وجود دارد، به این شکل:

#تغییرمسیر [[اسم صفحهٔ ۲]]

انتقال

از کپی-پیست کردن مطالب یک صفحه در صفحه‌ای دیگر و سپس تغییر مسیر ایجاد کردن خودداری کنید زیرا باعث گم‌ماندن تاریخچهٔ مقاله می‌شود. تاریخچه‌ها در ویکی‌مبنا اهمیت دارد. برای اینکه تاریخچه پابرجا بماند، در بالای صفحه و در کنار جعبه جستجو دکمه «بیشتر» می‌بینید؛ بر آن کلیک کرده و گزینهٔ «انتقال» یا «صفحه منتقل شود» را کلیک کنید تا صفحه به انضمام تاریخچه‌اش منتقل شود.