ویکی‌مبنا:اصول بنیادین ویکی مبنا

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکی مبنا یک دانشنامه است.

ویکی مبنا دارای ویژگی های یک دانشنامه تخصصی است و یک فضای وبلاگ نویسی، ارائه دیدگاه ها، نظرات شخصی و تبلیغات نیست. نوشتارها نباید شامل نظریه‌ها، داده‌ها، عبارت‌ها، مفاهیم و یا عقاید غیرمعتبر باشد. نویسندگان باید بر دقت، صحت و درستی نوشتارها تمرکز ویژه‌ای داشته باشند.

ویکی‌مبنا دارای دیدگاه بی طرف است.

هدف ویکی‌مبنا ارائه تمامی دیدگاه ها در مورد هر مقوله است. گاهی این کار مستلزم بیان کردن چندین دیدگاه مختلف و گسترش هریک به حد کافی است؛ تا کاربر بداند هر دیدگاه از کدام منبع می‌آید و هیچ دیدگاهی نباید به عنوان «حقیقت محض» یا «بهترین دیدگاه» معرفی شود. برای رسیدن به چنین هدفی، آوردن منابع معتبر و قابل استناد در هر جای ممکن و به خصوص در موضوع‌های مورد اختلاف، ضروری است. وقتی در مورد اینکه کدام نسخه بی‌طرف‌تر است، اختلاف نظری پیش آید، بر اساس شیوه حل اختلاف ویکی‌مبنا به آن رسیدگی می‌گردد.

ویکی‌مبنا یک دانشنامه آزاد است و خلق، ویرایش، استفاده و توزیع نوشتارها برای عموم آزاد است.

در خلق نوشتارها احترام به حق تکثیر و در ویرایش نوشتارها رعایت جانب انصاف ضروری است. در ویکی مبنا هیچ نویسنده ای مالک نوشتار خود نخواهد بود و ویرایش نوشتارو همچنین استفاده از آن برای عموم آزاد است. توزیع نوشتارها ویکی مبنا با رعایت قوانین حق تکثیر مجاز است.

ویکی‌مبنا دارای روش تعامل و حل اختلاف می باشد.

در مواردی که اختلاف نظر در محتوای نوشتارها وجود دارد، ویکی مبنا دارای روش تعامل، مباحثه و نتیجه گیری می‌باشد. بهتر است نویسندگان نوشتارها با صبر و اطمینان در بحث ها شرکت کنند، به یکدیگر احترام بگذارند و پذیرای نظرات مخالف باشند و در نهایت به شیوه حل اختلاف ویکی مبنا پایبند باشند.

مشارکت در ویکی‌مبنا بسیار آسان است.

خلق یا ویرایش نوشتارها در ویکی مبنا نه تنها کار دشواری نیست بلکه دلپذیر نیز می باشد. نویسنده اولیه در هنگام خلق یک نوشتار لزومی ندارد که به تمامی جوانب موضوع بدون هیچ کاستی بپردازد و نوشتاری کامل و بدون نقص ارائه دهد، زیرا نوشتارها به تدریج با ویرایش و مشارکت سایر نویسندگان به بلوغ می‌رسند. کار ویرایش نوشتارها هم بسیار راحت است زیرا نسخه‌های قبلی نوشتارها محفوظ می‌باشند و نگرانی بابت از بین رفتن نوشتارها وجود ندارد.