طبقه‌بندی محصولات مصوب

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو
طبقه‌بندی کلی محصولات مصوب بانکی ایران

گام دوم پروژه مبنا پس از تهیه و تدوین سند مدل‌های کسب و کار بانکداری در ایران طی اولین گام، تهیه طرح طبقه‌بندی محصولات مصوب بانکداری تجاری در ایران است. براساس طبقه‌بندی پیشنهادی در سند فوق‌الذکر و با عنایت به اینکه رویکرد اکثر بانک‌ها و موسسات اعتباری در کشور، بانکداری تجاری است، لذا طبقه‌بندی محصولات بانکداری تجاری تحت پوشش قرار گرفته و سایر خدمات در حوزه‌هایی مانند بانکداری شرکتی و اختصاصی در گام‌های آتی پروژه مد نظر قرار خواهد گرفت. این نوع بانکداری ضمن پوشش بخش‌های مختلف اقتصادی با ارائه محصولات و خدمات متنوع در حوزه خرد و کلان فعالیت می‌نماید.

باتوجه به اینکه انتظار می‌رود که طبقه‌بندی محصولات بانکداری تجاری بخش عمده‌ای از بانکداری در ایران(حدود 80 درصد محصولات و خدمات) را پوشش دهد، این نوع بانکداری به عنوان انتخاب اول برگزیده شده است. البته محصولات باتوجه به قوانین و مقررات موجود تا تاریخ تهیه این طبقه‌بندی در نظر گرفته شده و بدیهی است با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی، تغییر قوانین و مقررات، توسعه فناوری و ارائه محصولات جدید توسعه خواهد یافت.

لازم به ذکر است سعی شده است کلیه محصولات و خدمات ارائه شده در حال حاضر در طبقه‌بندی پیشنهادی در نظر گرفته شود. چنانچه فرآیند یک محصول یا خدمت متفاوت باشد، در طبقه‌بندی به تفکیک مشخص شده است. بدین‌صورت که تنوع این محصول در لایه‌های بعدی براساس پارامترها و اقلام داده‌ای خواهد بود و فرایند اجرایی آنها تفاوت ندارد.

بانک‌های تجاری با قبول انواع سپرده و اعطای اعتبار(تسهیلات)، در عمل نقش اساسی در فعالیت‌های اقتصادی هر کشور ایفا می‌کنند. از جمله وظایف این نوع بانک‌ها، تأمین سرمایه درگردش مؤسسات تولیدی و بازرگانی است. بانک‌های تجاری بطور معمول به انجام عملیات متداول بانکی نظیر قبول سپرده، نقل و انتقال پول در داخل، انجام معاملات ارزی، صدور انواع ضمانت‌نامه، اعطای تسهیلات، افتتاح حساب جاری، تنزیل اسناد و اوراق تجاری و خدمات متنوع دیگر می‌پردازند. بانک‌های تجاری از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم در خرید و فروش کالا به منظور تجارت و از ایجاد انحصارات بزرگ، منع گردیده‌اند.

در این سند مشخصات محصولات و خدمات مصوب بانکی که در قالب سه گروه اصلی تجهیز منابع، تخصیص منابع و خدمات و طبقه‌بندی شده است، مطابق با قوانین، آئین‌نامه‌ها، مقررات، دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌ها تهیه و ارائه شده است. اطلاعات مربوط به هر یک از محصولات و خدمات شامل تعریف، مرجع قانونی، موارد کاربرد، محدودیت‌ها و منابع و مأخذ در قالب یک شناسنامه تهیه گردیده است.