شرکت خدمات انفورماتیک

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت خدمات انفورماتیک

شرکت خدمات انفورماتیک در راستای سیاست های بانک مرکزی به منظور ایجاد و راه اندازی سیستم جامع اتوماسیون بانکی کشور در سال 1372 بعنوان بازوی اجرائی بانک مرکزی تاسیس گردید. در همین راستا و به منظور انجام این ماموریت خطیر ملی، این شرکت از بدو پیدایش برنامه ریزی لازم برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز و تشکیل مراکز تامین نیازهای اجرائی اقدام نمود. زیرساخت های موجود شرکت در طی دو دهه گذشته با به روزترین تکنولوژی های موجود جهان در زمینه های بانکداری الکترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مراکز کامپیوترهای بزرگ (MainFrame)، شبکه مخابراتی اختصاصی VSAT، راهبری سیستمهای بزرگ و چند سکوئی با قابلیت Online/ Realtime تشکیل و توسعه یافته است. دانش فنی و تجربه تخصصی بیش از بیست سال، این شرکت را در زمره بزرگترین شرکت های فعال در این حوزه در سطح منطقه و جهان قرار داده است. این شرکت در طی سال های گذشته و با توجه به سیاست های چابک سازی ماموریت های اجرائی و تخصصی خود و بنابر نیازهای جامعه بانکی کشور اقدام به تاسیس شرکت های تخصصی در حوزه های مختلف نموده است که با مراجعه به سایت شرکت های تابعه می توانید از کمیت و کیفیت فعالیت های آنها آگاهی بیشتری کسب نمائید.

تاریخچه

تجهیز سیستم بانکی کشور به ساز و کار مناسب برای اتوماسیون و بکارگیری رایانه در بخش‌ها و لایه‌های مختلف خدماتی و عملیاتی در ابتدای سالهای دهه 70 بیش از پیش لازم می‌نمود. این مساله محرک اصلی برای تاسیس شرکتی تخصصی با تکیه بر ارائه خدمات به موسسات و سازمان‌های مالی و تجاری کشور بود.با تاسیس شرکت خدمات انفورماتیک در سال 1372 نوسازی و مدرنیزه کردن بخش‌های مختلف سیستم بانکی کشور وارد مرحله جدیدی شد. مرحله‌ای که طی آن با بهره‌گیری از خدمات و امکانات این بازوی فنی و اجرایی کارآمد، ساختار فرسوده و ناکارآمد سیستم بانکی کشور به تدریج تبدیل به سیستمی امروزی و کارآمد شد. همچنین با سرمایه‌گذاری کلان برای تربیت نیروی انسانی متخصص، به مرور اندوخته‌ای ارزشمند از تجربه و تخصص در این زمینه شکل گرفت. تجربه و تخصصی که شرکت خدمات انفورماتیک همواره آن را اصلی‌ترین سرمایه و دارایی خود به شمار می‌آورد.

اجرای طرح اتوماسیون بانکی در بانک ملی ایران (1375) در سال‌های ابتدایی تاسیس شرکت خدمات انفورماتیک آغاز شد. ضمن هموار کردن مسیر حرکت شرکت برای تبدیل شدن به یک سازمان کاملا تخصصی در زمینه خدمات‌دهی به بانکها و موسسات مالی، باعث شد تا شرکت اجزای اصلی سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و زیرساخت‌های مورد نیاز یک سیستم جامع اتوماسیون بانکی را در اختیار گیرد. در طول بیش از دو دهه فعالیت، شرکت خدمات انفورماتیک همواره تلاش کرده تا با تولید، گسترش و تکمیل ابزارها و راه‌حل‌های مختلف اتوماسیون سیستم بانکی، مهم‌ترین موسسات مالی کشور را به فناوری روز مجهز نماید و مانع از عقب‌ماندگی بانکها در این زمینه شود. شرکت خدمات انفورماتیک یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال کشور در زمینه فناوری اطلاعات محسوب می‌شود. خدمات انفورماتیک با تکیه بر نیروی انسانی متخصص خود و بر اساس آخرین وضعیت احراز صلاحیت و رتبه بندی شرکتهای کامپیوتری، توسط شورای عالی انفورماتیک، از بین شرکتهای انفورماتیکی فعال کشور "مقام اول" را احراز نموده و در 11 نوع فعالیت اصلی "رتبه نخست" را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این شرکت خدمات انفورماتیک با هدف ارتقای مدیریت کیفیت در سازمان در سال 1378 موفق به اخذ گواهینامه ISO 9001 در زمینه طراحی، مهندسی و ارائه خدمات شبکه‌های مخابراتی و رایانه‌ای شده و از این تاریخ بازرسی‌های مداوم و مستمر برای حصول اطمینان از حفظ سطح مطلوب مدیریت کیفیت توسط بازرسان رسمی صورت می‌پذیرد.علاوه بر این شرکت خدمات انفورماتیک دومین شرکت فعال در زمینه فناوری اطلاعات است که در بورس تهران پذیرفته شده و سهام آن از این طریق در اختیار علاقمندان و خریداران قرار گرفته است.

استقرار سیستم مدیریت امنیت اطلاعات بر مبنای استاندارد ISO 27001 در شرکت خدمات انفورماتیک با دامنه‌ای تحت عنوان"راهبری شبکه‌ها و سرویس‌های بین بانکی و بانکی"، در راستای دستیابی به اهداف بانک مرکزی جمهوری اسلامی در حوزه امنیت اطلاعات بانکی و تحقق بخشی از اهداف استراتژیک شرکت از جمله "مدیریت امنیت و کیفیت در راهبری سامانه‌های حاکمیتی بین بانکی"، "تدوام کسب و کار شرکت" و نیز "کسب مزیت رقابتی با ارائه سرویس‌های امن و پایدار"، از سال 1391 آغاز و در اردیبهشت سال 93، اخذ گواهینامه ISO 27001 را به همراه آورد. شرکت خدمات انفورماتیک طیف گسترده فعالیت‌ها و خدمات خود را با تکیه بر کادر متخصص و با تجربه شرکت در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. این مجموعه در قالب پنج معاونت اصلیٍ "منابع و توسعه مدیریت"، "بازاریابی و فروش"، "نرم افزار" ، "شبکه" و "عملیات" مشغول به فعالیت می‌باشند. موفقیت و جایگاه فعلی شرکت حاصل فعالیت هماهنگ و نزدیک این پنج معاونت با یکدیگر می‌باشد.

شرکت‌های تابعه

پیوند به بیرون

پرتال شرکت خدمات انفورماتیک