راهنما:راهنمای ویکی‌مبنا

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

شروع

ویکی‌مبنا یک دانشنامه آزاد و تخصصی در حوزه بانکی است. شما هم می‌توانید در نوشتن مقاله‌های آن مشارکت کنید. هدف این بخش کمک به شما برای نوشتن مقاله‌هایی استاندارد می‌باشد. این خودآموز فقط یک خودآموز پایه ‌است و نه یک راهنمای جامع. اگر به دنبال جزئیات بیشتری هستید، در این خودآموز پیوندهایی به صفحه‌های دیگر هست که اطلاعات بیشتری دربر دارند. برای خواندن آن‌ها همزمان با خواندن این خودآموز, می‌توانید آن‌ها را در پنجره‌ای جداگانه یا برگه‌ای دیگر باز کنید.

راهبری پایه

صفحه اصلی: راهنما:راهبری پایه
مقالات ویکی‌مبنا با هم دیگر پیوند دارند. هنگامی که متنی را به صورت لینک آبی می‌بینید، به این معنی است که با کلیک روی آن بخش از متن، شما به یک مقاله دیگر در ویکی‌مبنا هدایت خواهید شد. معمولاً این پیوند‌ها به این منظور ایجاد می‌شوند که یک مقاله به جای آن که هر کلمه یا عبارت را به طور مفصل بشکافد، به مقالهٔ دیگری که به طور ویژه در آن باره است پیوند می‌دهد. به این ترتیب شما همیشه فقط یک کلیک با دانستن جزئیات آن موضوع فاصله دارید.

چرا حساب کاربری

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:چرا حساب کاربری

برای خواندن مقالات ویکی‌مبنا نیازی نیست که حساب کاربری داشته باشید. برای ویرایش کردن در ویکی‌مبنا باید حساب کاربری تایید شده داشته باشید، اما اگر حساب کاربری تایید شده نداشته باشید، می توانید در صفحه بحث مطالب خود را ارائه دهید.

نحوه ورود

صفحه اصلی: راهنما:ورود به سامانه

برای این که از امکانات بیشتری در ویکی‌مبنا بهره‌مند باشید، باید با نام کاربری و کلمهٔ عبور خود به سامانهٔ ویکی‌مبناوارد شوید. توجه داشته باشید که بدون ورود به سامانهٔ ویکی‌مبنا نمی‌توانید صفحات آن را ویرایش کنید، با این وجود ورود به سامانهٔ ویکی‌مبناامکانات بیشتری در اختیار شما می‌گذارد، و در مجموع توصیهٔ ویکی‌مبنا این است که برای خود حساب کاربری بسازید.

صفحه تمرین

برای تمرین چگونگی نوشتن در ویکی می‌توانید به صفحه تمرین بروید.

نمونه مقاله استاندارد

سوالات متداول

کجا سوال بپرسم

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:قهوه‌خانه

قهوه‌خانهٔ ویکی‌مبنا جایی‌است برای طرح پرسش‌های عمومی، درخواست نظر و راهنمایی از دیگر کاربران و بحث پیرامون موضوع‌های گوناگونی که در ویکی‌مبنا اهمیت دارند. لطفاً از مطرح‌کردن موضوع‌های خارج از محدودهٔ ویکی‌مبنا خودداری کنید.

واژه نامه اصطلاحات ویکی

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:واژه ‌نامه

واژه ‌نامه مکانی است که در آن تعاریف برخی اصطلاحات مختص ویکی فراهم شده است. در صورتی که معنی واژه‌ای را نمی‌دانستید در قسمت بحث صفحه واژه ‌نامه سوال کنید.

خط مشی‌های ویکی

برای مشاهده خط مشی‌های ویکی‌مبنا اینجا را مشاهده کنید.

روش ویرایش ویکی

آموزش سریع

برای آموزش چگونگی ویرایش صفحات دانشنامه بانکی، راهنمای ویرایش صفحه‌ها را مطالعه کنید.

ایجاد مقاله

سریعترین راه ایجاد مقاله‌ای که وجود ندارد، جستجوی عنوان مقاله در جعبه بالا، سمت چپ می باشد.در صورتی که مقاله‌ای یافت نشود متن "صفحهٔ «نام مقاله» را در این ویکی بسازید!" نمایش داده می شود. با کلیک روی «نام مقاله» به صفحه‌ای می‌روید که می‌توانید مقاله جدید خود را ویرایش کنید. با ذخیره کردن صفحه ویرایش شده، شما صفحه جدیدی ساخته‌اید.

کار با ابزارها

ویکی‌‌مبنا دارای ابزارهای متنوعی است که توسط برخی از کاربران متبحر در امر برنامه‌نویسی نوشته شده‌اند. این ابزارها به منظور استفاده‌ی سریعتر و بهینه از قابلیت‌های مختلف ویکی‌‌مبنا تهیه می‌شوند.

منابع و فهرست‌ها

فهرست الگوها

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:فهرست الگوها

الگوها، شابلون‌ها و جدول‌های از پیش تعیین‌شده‌ای هستند که برای استانداردسازی نمایش اطلاعات یا پیام‌های همسان بکار می‌روند. قالب‌ها به تشخیص سریعتر داده‌های دلخواه و همچنین ناوبری و گشت‌و‌گذار راحت‌تر از طریق پیوندها کمک می‌کنند.

پیوند به بیرون

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:پیوند به بیرون

پیوند به دیگر وبگاه‌ها می‌تواند خدمتی به خوانندگان مقاله‌ها باشد، اما باید محدود به موارد شایسته، در دسترس و مناسب باشد.

برای مطالعه بیشتر درباره بایدها و نبایدهای پیوند به بیرون به پیوند به بیرون مراجعه کنید.

خودآموز

صفحه اصلی: ویکی‌مبنا:خودآموز

این خودآموز فقط یک خودآموز پایه ‌است و نه یک راهنمای جامع. اگر به دنبال جزئیات بیشتری هستید، در این خودآموز پیوندهایی به صفحه‌های دیگر هست که اطلاعات بیشتری دربر دارند.

اطلاعات فنی

نر‌م‌افزار مدیا ویکی

مدیاویکی (به انگلیسی: MediaWiki) یک نرم‌افزار تحت وب ویکی است که برای تمامی پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا و ویکی‌های بسیار دیگری استفاده می‌شود. این نرم‌افزار در ابتدا برای توسعهٔ دانشنامه ویکی‌پدیا نوشته شد، اما هم‌اکنون به صورت تجاری برای سیستم‌های مدیریت دانش و مدیریت محتوا استفاده می‌شود. این سیستم با استفاده از زبان پی‌اچ‌پی نوشته شده‌است.

هم اکنون داشنامه بانکی مبنا نیز از این نرم‌افزار استفاده می‌کند.


گشت‌زنی

دسترسی گشت قابلیتی است که از نسخه ۱٫۴ و بالاتر به نرم‌افزار مدیاویکی افزوده شده‌است. دسترسی گشت راهی برای فهمیدن اینکه ویرایشی صحیح بوده و مبارزه با خرابکاری و فیلتر کردن اسپم هاست. اگر شما هم صفحه تغییرات اخیر را ملاحظه می‌کنید و ویرایشی را صحیح و مناسب یافتید می‌توانید آنرا به "بازبینی شدهpatrolled"علامت بزنید. در این حالت دیگران متوجه صحیح بودن آن ویرایش خواهند شد.

چه صفحه‌هایی باید برچسب گشت‌زن بخورند

  • تمام صفحه‌هایی که برچسب {{حذف سریع}} یا {{حذف زمان‌دار}} یا {{پیشنهاد حذف}} خورده‌اند باید برچسب گشت‌زن بخورند، تا وقت گشتزن‌های دیگر برای بازبینی گرفته نشود.
  • صفحه‌هایی که برای ویکی‌ مناسب هستند یعنی استانداردهای مقاله‌نویسی را دارا هستند.
  • صفحه‌هایی که برچسب‌های ویرایشی یا پیامی خورده‌اند که این برچسب‌ها نیاز به بهبود مقاله بر پایه استانداردها را بیان می‌کنند.

چه صفحه‌هایی نباید برچسب گشت‌زن بخورند

  • صفحه‌هایی که در مورد وضعیت آنها مطمئن نیستید و نیازمند به نظر دیگر کاربرها هست.
  • صفحه‌هایی که دارای برچسب حذف سریع نیستند ولی موضوع آنها مهم است و برچسب ویرایشی یا پیامی درست نخورده‌اند.