بانک

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

معادل انگلیسی:

مخفف:

موارد کاربرد: بانکداری

توضیحات

بانک‌ها موسساتی هستند که از محل سپرده‌های مردم ‌می‌توانند سرمایه‌های لازم را در اختیار صاحبان واحدهای صنعتی، کشاورزی و بازرگانی و اشخاص قرار دهند. تکامل بانکداری به زمانی که نوشتن به وجود آمد بر‌می‌گردد و اکنون به عنوان یک موسسه مالی که به بانکداری و ارائه خدمات فاینانس ‌می‌پردازد همچنان رو به تکامل است.
در حال حاضر عموماً واژه بانک به موسسه‌ای گفته می‌شود که مجوز بانکداری داشته باشد. مجوز بانکداری توسط دستگاه‌های نظارت مالی اعطا ‌می‌شود و حق ارائه اغلب خدمات مهم بانکی از قبیل پذیرش سپرده‌ها و دادن وام را ‌می‌دهد. موسسه‌های مالی دیگری هم وجود دارند که تعریف حقوقی بانک را ندارند و در اصطلاح موسسه اعتباری غیر بانکی نامیده ‌می‌شوند. بانک‌ها زیرمجموعه ای از صنعت خدمات مالی هستند. به طور معمول سود بانک‌ها از طریق کارمزد انجام خدمات مالی و نیز بهره ای که از راه سپردهای مشتریان به دست ‌می‌آید حاصل ‌می‌شو د. در ایران بانک‌ها به عنوان یک موسسه ی اقتصادی از طریق عقود متفاوت اسلا‌می‌با مشتریان مشارکت کرده، سود حاصل ‌می‌کنند«بانکداری اسلامی».
خدماتی که معمولاً به وسیله بانک‌ها ارائه ‌می‌شوند:
اگرچه نوع خدمات ارائه شده به وسیله یک بانک به نوع بانک و کشور بستگی دارد، معمولاً بانک‌ها خدمات زیر را ارائه ‌می‌دهند :

 • دریافت مستقیم سپرده‌های اشخاص و افتتاح حساب جاری و حساب سپرده سرمایه گذاری
 • اعطای وام به شرکت‌ها و اشخاص
 • تسهیل مبادله پول از طریق انتقال تلفنی
 • صدور کارت اعتباری، دستگاه خودپرداز و کارت بدهی
 • بانکداری اینترنتی
 • نگهداری از اشیای قیمتی، به ویژه در صندوق امانات

[۱]

امروزه به دلیل وجود مؤسسات مختلف پولی و مالی مشابه بانک، مانند موسسه‌های پس‌انداز و وام، موسسه‌های مالی و اعتباری، مؤسسات رهنی و برخی مؤسسات بیمه، که فعالیت‌های مشابه بانک انجام می‌دهند، نمی‌توان تعریف دقیقی از بانک ارائه داد. بسیاری از صاحب‌نظران عقیده دارند که بانک را باید پس از بیان وظایفی که در اقتصاد امروز به عهده دارد، تعریف کرد. بانک، موسسه مالی واسطه‌ای است که اصولاً وجوه اشخاص را تحت عنوان سپرده دریافت و این وجوه را در اشکال وام و اعتبار مصرف می‌کند. بانک تجاری یک موسسه مالی واسطه زیرمجموعه‌ای از صنعت خدمات مالی است. به‌طور معمول سود بانک‌ها از طریق کارمزد انجام خدمات مالی و نیز بهره‌ای که از راه سپرده‌های مشتریان به دست می‌آید حاصل می‌شود. در حال حاضر عموماً واژه بانک به موسسه‌ای گفته می‌شود که مجوز بانکداری داشته باشد. مجوز بانکداری توسط دستگاه‌های نظارت مالی اعطا می‌شود و حق ارائه اغلب خدمات مهم بانکی از قبیل پذیرش سپرده‌ها و دادن وام را دارد. موسسه‌های مالی دیگری هم وجود دارند که تعریف حقوقی بانک را ندارند و در اصطلاح موسسه اعتباری غیر بانکی نامیده می‌شوند. تکامل بانکداری به زمانی که نوشتن به وجود آمد برمی‌گردد و اکنون به‌عنوان یک موسسه مالی که به بانکداری و ارائه خدمات مالی می‌پردازد همچنان رو به تکامل است. بانک‌ها به دو دسته بانک‌های تجاری و بانک‌های تخصصی تقسیم می‌شوند. اگرچه نوع خدمات ارائه‌شده به‌وسیله یک بانک به نوع بانک و کشور بستگی دارد، معمولاً بانک‌ها خدمات زیر را ارائه می‌دهند:

 • دریافت مستقیم سپرده‌های اشخاص و افتتاح حساب جاری و حساب سپرده سرمایه‌گذاری
 • اعطای وام به شرکت‌ها و اشخاص•تسهیل مبادله پول از طریق بانکداری الکترونیکی
 • نگهداری از اشیای قیمتی، به‌ویژه در صندوق امانات
 • تقسیم‌بندی بانک‌ها در اقتصاد آزاد کشورهای غربی بر اساس نحوه فعالیت‌شان به صورت زیر است:

در عمل، معمولاً هر بانک، دو یا چند نوع از این انواع بانکداری را به کار می‌گیرد. [۲]

انواع

مثال

پانویس

 1. http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9&SSOReturnPage=Check&Rand=0 دانشنامه رشد
 2. دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی